Sigara alışkanlığı başlama yaşı her geçen gün düşmektedir. Ülkemizde dahil dünyanın en büyük sorunlarından biri olan sigaraya karşı gençlerimizi korumalıyız. Sigara alışkanlığı her yıl savaşlardan daha fazla can almaktadır. Ülkemizin geleceği için büyük önem taşıyan gençlerimizi ve çocuklarımızı bu alışkanlığıkdan uzak tutmalıyız. Öncelikle siz sigarayı bırakarak gençlere de örnek olabilirsiniz. Bu konuda elektronik sigara size yardımcı olabilir. Bu yazımızda sigaranın gençler üzerinde ki etkilerinden bahsedeceğiz.

Dünyanın En Büyük Sorunu Sigara

Sigaranın zararları ve gençler üzerinde kısa vadede yaptığı etkiler, genellikle solunum yollarında yoğunlaşmaktadır. Ergenlik çağındaki sigara bağımlılarında ortaya çıkan nefes darlığı önemli bir problemdir. Sigaranın sağlık etkileri haricinde bir çok sosyal etkileri de mevcuttu. Sizde çevrenizdeki gençlere ve çocuklara sigarayı bırakarak yardımcı olabilirsiniz. Elektronik sigara size bu noktada çok fazla yardımcı olacaktır.

Sigaranın sağlık etkileri bir yana, sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır. Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadırlar. Sigara içmeyen gençlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar. Sigara içen gençlerde davranış bozukluğu da görülmektedir, bunlar; kavgacılık, belli bir çeteye girme yada dikkatsiz ve tedbirsiz cinsel ilişkiler olarak ortaya çıkmaktadır. Sigara kullanımına alışan gençler, başka bir uyuşturucu kullanmasa bile, sigara bağımlısı yetişkinler haline gelmekte ve sağlıklarını tehdit eden kimyasal maddelere bir ömür boyu maruz kalmaktadırlar.

Sigara İçen Gençlerimizi Korumalıyız

Sigara kullanımının aksine, elektronik sigara sağlıklıdır. Sigara içen kişilerin akciğerleri görevlerini tam olarak yapamazlar. Sigaraya ne kadar erken başlanırsa, akciğerler o kadar çabuk fonksiyon kaybına uğrayacaktır, akciğer kanseri riski de aynı oranda artacaktır. Kişi sigara içmeye ne kadar devam ederse, kansere yakalanma riski o kadar artar. Yetişkinlerde sigara kullanımı, kalp hastalıklarına ve felce yol açmaktadır ama bu durum gençlerde zaman zaman görülmektedir.

Sigara enerjisinin ve sağlığının zirvesinde olan bir genç insanın fiziksel kondisyonunu giderek düşürecektir. Spor yapan bir genç, nefes nefese kalıp, giderek hareketsizleşecektir. Aslında bu zararlardan çok fazla bahsetmeye gerek yok. Herkes bu zararların farkında ve buna gençlerimiz hatta çocuklarımızda dahil. Bu noktada size düşen gençlerimize örnek olmak adına sigara kullanımını bırakmak. Sizde elektronik sigara ile sigarayı çok kolay bir şekilde bırakanlar arasına katılın.

Sigarasız, sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

E-Sigara Tamam Ekibi