Piyasada bir çok çeşit elektronik sigara satılmaktadır. Elektronik sigara kullanımına başlamak isteyenler bu elektronik sigara modelleri hakkında araştırma yaparken çok dikkatli ve seçici oluyorlar ancak gerçekte tüketecekleri asıl madde olan elektronik sigara likitleri konusunda çok daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir. Elektronik sigara kullanırken sağlığımız açısından asıl önemli olan elektronik sigara likitleridir.

Elektronik Sigara Likitlerinin İçeriği

Elektronik sigara ile kullanılan likitler gliserin, gıda aroması ve dilenirse nikotin karışımından oluşur. Gliserin PG ve VG olmak üzere iki çeşitlidir. Genelde ikisi belirli oranlarda karıştırılarak kullanılır. PG ile daha fazla aroma, VG ile daha fazla buhar elde edilir. Yüksek PG oranlı e-sigara likitlerinde de throat-hit denilen boğaz vurumu hissi daha tatmin edicidir ancak ağızda kuruluğa sebep olmaktadır.

Vegetable Gliserol (VG) olarak da bilinen gliserin, sıvı halde bulunan ve trihidroksi yapılı bir bitkisel ve organik bir alkoldür. İnorganik bir madde olmadığı gibi kimyasal da değildir. Bazı şeker hastalığı türlerinde yapay şeker olarak kullanılır. Bugüne kadar herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.

Propilen glikol (PG), ticari endüstride birçok kullanım alanı olan petrol yağı türevi bir bileşiktir. Kokusuzdur ve belirli bir tat tarifi bulunmamaktadır. Propilen glikol gıda, kozmetik, farmasötikal ve plastik endüstrilerinde kullanılmaktadır. Propilen glikol sigarada, suyu tutarak tütünü nemli tutan böylece sigaranın kurumasını önleyen “nem tutucu” olarak raporlanmıştır.

Elektronik Sigara ile Likit Tüketimi

Elektronik sigara likitlerinin her 1 ml si yaklaşık olarak 1 paket sigara kullanımına eş değer gelmektedir. Elektronik sigara ile günde bir paket sigara kullanan bir kişi için ortalama ayda 30 ml likit tüketimi yeterli olmaktadır.

Elektronik sigarada likit kullanımı için önemli bilgiler:

  • Sigara kullanmayanlar, 18 yaşından küçükler ve hamilelik dönemindeki bayanlar esigara da nikotin içeren e-likitleri kullanmamalıdır.
  • Elektronik sigarada kullanılan likitler doğrudan oral yolu ile içilmemelidir.
  • Elektronik sigara likitleri çocukların ve evcil hayvanların erişebileceği yerlerde saklanmamalıdır.
  • İçeriğinde bulunan terapatik nikotin, sigara bağımlılığını bitirme amaçlı olup ve ortalama 2-3 ay sonrasında elektronik sigara ile nikotinsiz likit kullanımına geçiş yapılması önerilir.
  • Elektronik sigara da kullanılan PG bazı kişilerde alerjiye neden olabilmektedir. Bu tarz bir alerjiniz olduğunu düşünürseniz VG bazlı esigara likitlerine yönelmeyi unutmayın. Bu noktada Natura likitler sizin için uygun olacaktır.

Sigarasız, sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

E-Sigara Tamam Ekibi