Elektronik sigara yakın bir tarihte Çin’de üretilmeye başlanmış ve 2008’den itibaren bütün ülkelerde satılmaktadır. Elektronik sigara bu kısa süre içerisinde büyük bir başarı elde edilmiştir. Daha çok yeni bir ürün olan elektronik sigaraların kökeni ise sanıldığı kadar yeni değil. Bu yazımızda elektronik sigaraların tarihçesinden bahsedeceğiz.

İlk Elektronik Sigara Fikri

Elektronik sigara konsepti sanılanın aksine ilk olarak Çin’de değil, ABD’de ortaya çıkmıştır ve bu bilgi patent kayıtlarıyla sabittir. Sağdaki resimde görüldüğü gibi elektronik sigaranın atası sayılan cihazı ilk tasarlayıp kağıda döken kişi Herbet A. Gilbert’tır. Gilbert’ın esigara tasarımının Türkçe adı “Dumansız ve Tütünsüz Sigara” olup 1963 yılında patenti alınmıştır.

Gilbert’ın dumansız ve tütünsüz e-sigarası tütün ve kağıt yerine ısıtılmış olarak ciğere çekilen nemli ve aromalı hava prensibine dayanıyordu. Gilbert’ın e-sigarası nikotinli bir solüsyonu ısıtarak buharlaştırmak suretiyle işliyordu. 1967 yılına gelindiğinde bu ürünü seri üretmek isteyen bazı firmalar Gilbert’la görüşmeler başlattılarsa da bu görüşmelerden sonuç gelmedi ve elektronik sigara olgusu o yıllarda ticarileşme imkanı bulamadan ortadan kayboldu.

Çin’de Elektronik Sigara

Çinli bir eczacı olan Hon Lik ise bildiğimiz modern elektronik sigarayı icat eden kişi olarak kabul gören kişidir. Hon Lik’in bundan 13 sene önce nikotinli propilen glikol solüsyonunu basınçlı olarak ultrason dalga yayan piezoelektrik bir parçanın içinden geçirerek buharlaştırma fikri elektronik sigara için bir kilometre taşı olmuştur. Bugün e-sigaralar hala aynı temel prensip üzerine çalışmaktadır.

Bu elektronik sigara tasarımı ile dumana benzeyen nikotinli buharı rahatlıkla ciğerlere çekebilmek mümkün olmuş, nikotini kana karıştırmak için müthiş etkili bir yöntem keşfedilmiştir. Hon Lik ayrıca e-sigara likitinin temelini oluşturan propilen glikol ile seyreltilmiş nikotinli karışımı plastik kartuşlara koyarak bu kartuşların aynı zaman esigara ağızlığı olarak işlev görmesi fikrini de ortaya koymuştur.

Hon Lik’in icat ettiği modern e-sigaralar 2004 yılının Mayıs ayında Çin piyasasına sunulmuş ve büyük ilgi görmüştür. Hon Lik’in çalıştığı Golden Dragon isimli holding adını Ruyan olarak değiştirmiş (“Ruyan” Çince “Sigara içmek gibi” anlamına gelir), elektronik sigaranın büyük bir sükse yapmasıyla 2005’te esigara ihraç etmeye başlamıştır. Ruyan ilk uluslararası patentini ise 2007 yılında almıştır.

Sigarasız, sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

E-Sigara Tamam Ekibi