Ülkemizde hızla kullanımı artan ve sigara tiryakilerinin çoklukla talep ettikleri elektronik sigara hakkında maalesef tam bir bilgi kirliliği mevcuttur. Ülkemizde elektronik sigara hakkındaki yasal statü nedeniyle bir taraftan elindeki kalitesiz ve sorunlu ürünleri satmaya çalışan bazı insanların akıl almaz yalanları diğer yandan tabiri caizse medya maymunları olarak ifade edilebilecek insanların hiç bir bilimsel gerçeğe dayanmadan karalama kampanyaları insanları elektronik sigara hakkında yanıltmakta. Bu yanılgılar sayesinde sokakta insanlardan “Elektronik sigara kanser yapıyormuş.” Cğmlesini sıklıkla duyabilirsiniz. Peki bunun ne kadarı gerçek?

Elektronik Sigara Likitleri Kansorejen mi?

Elektronik sigara kanserojen değildir. Elektronik sigara likitlerinin kanserojen, mutagenez ya da toksik madde içermediği yapılan analizlerle (yani e-likit denen maddeyi oluşturan parçaların birbirinden ayırılması ve oranlarının ne olduğunun, adlarının ne olduğunun, nasıl birleştiklerinin belirlenmesiyle) belgelenmiş. Daha önceki yazılarımızda elektronik sigara üzerine yapılan bu çalışmaların bazılarını paylaşmıştık. E-sigara üzerine yapılan bu analizlere itirazı olan sözde proflarımızdan esigara üzerine kendi analizini yapan, analizinin sonuçlarına göre yayın veren var mı? Hayır.

Ayrıca elektronik sigara likitini, kafaya dikip içmediğiniz, burun spreyi gibi burnunuzdan çekmediğiniz, damardan ya da fitil şeklinde almadığınız durumlarda elektronik sigara kullanımı ile aşırı dozda (1g/kg 'dan fazla) nikotinin vücudunuza girmesi mümkün değildir. Elektronik sigara ne de olsa ağızla içilir. Elektronik sigara likiti ile deri teması kimyasal yanmaya ya da zehirlenmeye sebep olmaz, elinizi yıkarsınız, geçer.

Elektronik Sigara Lityum Pilleri Ne Kadar Zararlı?

Elektronik sigara bataryasında bulunan elektromanyetik (EM) alanların kanser yapmasından endişe edenler cep telefonu, televizyon, masaüstü ya da laptop bilgisayar vs vb herşeyi evinden atmalı. Bu ürünler ülkemizde yasak mı? Hayır. Yoğun EM alan oluşturan baz istasyonları ne alemde? Hemen her köşede keyiflerine bakıyorlar ve her gün bir yenisi dikiliyor.

Elektrik akımının oluşturduğu EM alanlara uzun süre maruz kalmanın sağlığa zararlı olduğu söyleniyor ancak bu konuda sanki sadece esigara ile kullanılan lityum pil EM alan yayıyormuş hatta tek zararlı olan elektronik sigara pilinin EM alanıymış gibi anlatılıyor. Bu noktadan sonra şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki eğer yinede elektronik sigara kanser yapar diyorsanız sizin için en uygun yaşam alanı Karadeniz Yayları olacaktır.

Sigarasız, sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

E-Sigara Tamam Ekibi